Lokalizacja

Mrzeżyno to miejscowość letniskowa położona przy ujściu Regi, zamieszkała przez 1600 stałych mieszkańców, posiadająca ok. 6800 miejsc noclegowych w ponad 40 ośrodkach wypoczynkowych różnego typu. Jej współczesna nazwa została ustalona po wojnie. Na wcześniejszych mapach spotkać można nazwę Ost Deep lub Treptower Deep.
Zanim w połowie XV wieku założono Mrzeżyno, Trzebiatów korzystał z portu Regoujście, położonego nieco na wschód od dzisiejszego portu. W 1456 r. Regoujście zostało z powodu sztormów i niekorzystnych wiatrów zapiaszczone / inna wersja upadku portu mówi o niechlubnej roli kołobrzeżan, którzy topiąc statki z kamieniami, zablokowali i zniszczyli konkurenta/. Wkrótce jednak mieszkańcy Trzebiatowa przekopali dla Regi nowe łożysko o długości 1,5 km. Przekop był, jak na tamte czasy, dużym osiągnięciem technicznym. Od tego czasu do nowej osady zaczęli przybywać nowi mieszkańcy. W 1538 r. Mrzeżyno zamieszkiwało już 19, a w 1587 r. 24 rodziny. Według zapisów trzebiatowskiego magistratu w XVI wieku kupcy pływali stąd do Lubeki, Stralsundu, Gdańska, na Bornholm, do Kopenhagi i Bergen, bowiem już od 1365 Trzebiatów wchodził w skład Hanzy. Nie tylko handel Trzebiatowa, lecz także i Gryfic odbywał się drogą morską przez port w Mrzeżynie.
Kościół
św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Nadmorska 7
Mrzeżyno
Kościół ulokowany na wzniesieniu oraz plebania w Mrzeżynie znajdują się bardzo blisko pasa wydm nadmorskich. Według świadka, kościół parafialny powstał w latach 1900–1912. W roku 1912 został poświęcony przez biskupa ewangelicko-augsburskiego. Od 6 września 1945 Mrzeżyno należało do parafii w Trzebiatowie. 21 października 1945 proboszcz Trzebiatowa dokonał poświęcenia kościoła w Mrzeżynie nadając mu tytuł Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Pałac
w Trzebiatowie
ul. Wojska Polskiego 67
Trzebiatów
Pałac w Trzebiatowie w obecnej formie został wybudowany w 1682r. Wcześniej istniał w tym miejscu gród, zamek i klasztor ufundowany dla Norbertanek w 1224r. przez Anastazję córkę Mieszka III Starego. Po 1750r. Pałac był siedzibą książąt Wirtemberg. W latach 1785-1790 mieszkała tu Maria z Czartoryskich Wirtemberg, autorka pierwszej polskiej powieści romantycznej napisanej przez kobietę – „Malwina, czyli domyślność serca.
Baszta
Kaszana
ul. Wąska
Trzebiatów
Baszta Kaszana, Baszta Prochowa – cylindryczna wieża o średnicy 4 metrów i wysokości 14 metrów, zbudowana z cegły, przykryta dachem namiotowym, wchodząca w skład murów obronnych Trzebiatowa. Baszta Kaszana powstała na przełomie XIII i XIV wieku z przeznaczeniem na skład prochu oraz jako punkt obserwacyjny od strony rzeki Regi. Znana jest przede wszystkim z legendy, według której w XV wieku jeden ze strażników pilnujących w nocy murów miał upuścić z wieży misę z gorącą kaszą.
Wieża Ciśnień
ul. Budowlana 4 A
Kołobrzeg
Ceglana budowla w stylu neogotyckim z roku 1885 powstała równocześnie z nową siecią wodociągową, która pamiętała jeszcze czasy średniowiecza. Woda była pompowana z rzeki Parsęty do ogromnego zbiornika na szczycie wieży, a z niej rozprowadzana do budynków mieszkalnych. Podczas oblężenia Kołobrzegu w marcu 1945 roku, gdy przestały działać pompy, zbiornik zaopatrywał mieszkańców w wodę pitną. Budynek przetrwał wojnę i został ponownie uruchomiony w latach 70. XX wieku.
Bazylika Katedralna
ul. Mariacka 5
Kołobrzeg
Gotycka Bazylika Konkatedralna (Kolegiata) pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu stoi w samym centrum Starego Miasta. Zrujnowana podczas działań wojennych niedługo po ich zakończeniu została odbudowana. Wnętrza świątyni zdobią wspaniałe dzieła sztuki. Jednym z najstarszych i najcenniejszych eksponatów świątyni jest 4-metrowy, odlany z brązu siedmioramienny świecznik z 1327 roku.
Molo
bulwar Jana Szymańskiego
Kołobrzeg
Pierwsze molo w Kołobrzegu powstało w 1881 roku. Drewniana, stumetrowa konstrukcja w kształcie litery T została jednak doszczętnie zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Odbudowano je w 1971 roku – wtedy też powstała przystań dla małych statków wycieczkowych, skąd można popłynąć w krótkie rejsy widokowe. Obecnie molo ma długość 220 m i szerokość 9 m, a pomost spacerowy znajduje się na wysokości około 4,5 m n.p.m. Po zmroku molo mieni się wszystkimi kolorami tęczy.
Plaża
Mrzeżyno
Piaszczysta, szeroka plaża oraz czysta woda morska zachęca do kąpieli morskich i słonecznych. Plaża zadbana, od lat jest laureatem Błękitnej Flagi. Linia brzegowa Bałtyku wyrównana. Przy plaży łagodne wydmy z lasem sosnowym, porośnięte też innymi roślinami, między innymi chronionym mikołajkiem nadmorskim. Na plaży przebieralnie oraz liczne atrakcje: zjeżdżalnie, trampoliny dmuchane itd.
Jezioro Resko
Mrzeżyno
Jezioro Resko Przymorskie – dawna zatoka morska oddzielona dziś od morza 300-metrowej szerokości mierzeją. Przy jeziorze znajduje się przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego. Resko Przymorskie jest idealnym miejscem dla amatorów wędkowania – bogate jest w szczupaki, leszcze, płocie, sandacze, liny i węgorze.
Spływy kajakowe
Mrzeżyno
Szlak kajakowy Regi zaczyna się w Świdwinie i biegnie do Mrzeżyna, ale liczne wygodnie punkty umożliwiające wodowanie kajaków sprawiają, że spływ Regą, można zaplanować w wariantach jedno i wielodniowych. W ramach projektu kajakiem do morza wybudowano cztery przystanie kajakowe w Płotach, Gryficach, Trzebiatowie oraz w Mrzeżynie, z pełnym węzłami sanitarnym, trapami, pomostami, na niektórych są fajne miejsca do biwakowania..
Trasy rowerowe
Mrzeżyno
Niewątpliwym atutem lokalizacji Mrzeżyna duża ilość tras rowerowych. Szczególnie piękna, krajobrazowa trasa Mrzeżyno-Karcino-Radzikowo-Dźwirzyno na której można podziwiać najpiękniejsze odmiany przyrody pomorza zachodniego na jednej trasie, a w drodze powrotnej pojechać przez wsie i zwiedzić stare kościółki
Ogrody Hortulus
Dobrzyca
Labirynt Grabowy
W Dobrzycy pod Koszalinem znajdują się Ogrody Hortulus Spectabilis, gdzie podziwiać można największy na świecie labirynt grabowy. Długość jego ścieżek ma ponad 3 km i czeka na śmiałków, pragnących odnaleźć drogę do wyjścia. Z wieży widokowej można nie tylko podziwiać panoramę, ale również udzielać wskazówek zagubionym w labiryncie.

Pizzeria Capri
ul. Bałtycka 2
Mrzeżyno
Pizzeria w Mrzeżynie działa już 10 lat. Wyróżniamy się wysoką jakością produktów i niezmiennym smakiem prawdziwej włoskiej pizzy. Cały proces produkcji pizzy odbywa się na miejscu począwszy od produkcji ciasta do wypieku w profesjonalnym włoskim piecu szamotowym, stosujemy wyłącznie naturalne składniki.