Lokalizacja

Hotel Mrzeżyno

Mrzeżyno to miejscowość letniskowa położona przy ujściu Regi, zamieszkała przez 1600 stałych mieszkańców, posiadająca ok. 6800 miejsc noclegowych w ponad 40 ośrodkach wypoczynkowych różnego typu. Jej współczesna nazwa została ustalona po wojnie. Na wcześniejszych mapach spotkać można nazwę Ost Deep lub Treptower Deep.

Zanim w połowie XV wieku założono Mrzeżyno, Trzebiatów korzystał z portu Regoujście, położonego nieco na wschód od dzisiejszego portu. W 1456 r. Regoujście zostało z powodu sztormów i niekorzystnych wiatrów zapiaszczone / inna wersja upadku portu mówi o niechlubnej roli kołobrzeżan, którzy topiąc statki z kamieniami, zablokowali i zniszczyli konkurenta/. Wkrótce jednak mieszkańcy Trzebiatowa przekopali dla Regi nowe łożysko o długości 1,5 km. Przekop był, jak na tamte czasy, dużym osiągnięciem technicznym. Od tego czasu do nowej osady zaczęli przybywać nowi mieszkańcy. W 1538 r. Mrzeżyno zamieszkiwało już 19, a w 1587 r. 24 rodziny. Według zapisów trzebiatowskiego magistratu w XVI wieku kupcy pływali stąd do Lubeki, Stralsundu, Gdańska, na Bornholm, do Kopenhagi i Bergen, bowiem już od 1365 Trzebiatów wchodził w skład Hanzy. Nie tylko handel Trzebiatowa, lecz także i Gryfic odbywał się drogą morską przez port w Mrzeżynie.

Wydma resort hotel mrzeżyno
Wydma resort hotel mrzeżyno
Wydma resort hotel mrzeżyno
Wydma resort hotel mrzeżyno
Wydma resort hotel mrzeżyno

Kościół
św. Apostołów Piotra i Pawła

ul. Nadmorska 7
Mrzeżyno

Kościół ulokowany na wzniesieniu oraz plebania w Mrzeżynie znajdują się bardzo blisko pasa wydm nadmorskich. Według świadka, kościół parafialny powstał w latach 1900–1912. W roku 1912 został poświęcony przez biskupa ewangelicko-augsburskiego. Od 6 września 1945 Mrzeżyno należało do parafii w Trzebiatowie. 21 października 1945 proboszcz Trzebiatowa dokonał poświęcenia kościoła w Mrzeżynie nadając mu tytuł Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Wydma resort hotel mrzeżyno

Pałac
w Trzebiatowie

ul. Wojska Polskiego 67
Trzebiatów

Pałac w Trzebiatowie w obecnej formie został wybudowany w 1682r. Wcześniej istniał w tym miejscu gród, zamek i klasztor ufundowany dla Norbertanek w 1224r. przez Anastazję córkę Mieszka III Starego. Po 1750r. Pałac był siedzibą książąt Wirtemberg. W latach 1785-1790 mieszkała tu Maria z Czartoryskich Wirtemberg, autorka pierwszej polskiej powieści romantycznej napisanej przez kobietę – „Malwina, czyli domyślność serca.

Wydma resort hotel mrzeżyno

Baszta
Kaszana

ul. Wąska
Trzebiatów

Baszta Kaszana, Baszta Prochowa – cylindryczna wieża o średnicy 4 metrów i wysokości 14 metrów, zbudowana z cegły, przykryta dachem namiotowym, wchodząca w skład murów obronnych Trzebiatowa. Baszta Kaszana powstała na przełomie XIII i XIV wieku z przeznaczeniem na skład prochu oraz jako punkt obserwacyjny od strony rzeki Regi. Znana jest przede wszystkim z legendy, według której w XV wieku jeden ze strażników pilnujących w nocy murów miał upuścić z wieży misę z gorącą kaszą.

Wydma resort hotel mrzeżyno

Wieża Ciśnień

ul. Budowlana 4 A
Kołobrzeg

Ceglana budowla w stylu neogotyckim z roku 1885 powstała równocześnie z nową siecią wodociągową, która pamiętała jeszcze czasy średniowiecza. Woda była pompowana z rzeki Parsęty do ogromnego zbiornika na szczycie wieży, a z niej rozprowadzana do budynków mieszkalnych. Podczas oblężenia Kołobrzegu w marcu 1945 roku, gdy przestały działać pompy, zbiornik zaopatrywał mieszkańców w wodę pitną. Budynek przetrwał wojnę i został ponownie uruchomiony w latach 70. XX wieku.

Wydma resort hotel mrzeżyno

Bazylika Katedralna

ul. Mariacka 5
Kołobrzeg

Gotycka Bazylika Konkatedralna (Kolegiata) pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu stoi w samym centrum Starego Miasta. Zrujnowana podczas działań wojennych niedługo po ich zakończeniu została odbudowana. Wnętrza świątyni zdobią wspaniałe dzieła sztuki. Jednym z najstarszych i najcenniejszych eksponatów świątyni jest 4-metrowy, odlany z brązu siedmioramienny świecznik z 1327 roku.

Wydma resort hotel mrzeżyno

Molo

bulwar Jana Szymańskiego
Kołobrzeg

Pierwsze molo w Kołobrzegu powstało w 1881 roku. Drewniana, stumetrowa konstrukcja w kształcie litery T została jednak doszczętnie zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Odbudowano je w 1971 roku – wtedy też powstała przystań dla małych statków wycieczkowych, skąd można popłynąć w krótkie rejsy widokowe. Obecnie molo ma długość 220 m i szerokość 9 m, a pomost spacerowy znajduje się na wysokości około 4,5 m n.p.m. Po zmroku molo mieni się wszystkimi kolorami tęczy.

Wydma resort hotel mrzeżyno

Plaża

Mrzeżyno

Piaszczysta, szeroka plaża oraz czysta woda morska zachęca do kąpieli morskich i słonecznych. Plaża zadbana, od lat jest laureatem Błękitnej Flagi. Linia brzegowa Bałtyku wyrównana. Przy plaży łagodne wydmy z lasem sosnowym, porośnięte też innymi roślinami, między innymi chronionym mikołajkiem nadmorskim. Na plaży przebieralnie oraz liczne atrakcje: zjeżdżalnie, trampoliny dmuchane itd.

Wydma resort hotel mrzeżyno

Jezioro Resko

Mrzeżyno

Jezioro Resko Przymorskie – dawna zatoka morska oddzielona dziś od morza 300-metrowej szerokości mierzeją. Przy jeziorze znajduje się przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego. Resko Przymorskie jest idealnym miejscem dla amatorów wędkowania – bogate jest w szczupaki, leszcze, płocie, sandacze, liny i węgorze.

Wydma resort hotel mrzeżyno

Spływy kajakowe

Mrzeżyno

Szlak kajakowy Regi zaczyna się w Świdwinie i biegnie do Mrzeżyna, ale liczne wygodnie punkty umożliwiające wodowanie kajaków sprawiają, że spływ Regą, można zaplanować w wariantach jedno i wielodniowych. W ramach projektu kajakiem do morza wybudowano cztery przystanie kajakowe w Płotach, Gryficach, Trzebiatowie oraz w Mrzeżynie, z pełnym węzłami sanitarnym, trapami, pomostami, na niektórych są fajne miejsca do biwakowania..

Wydma resort hotel mrzeżyno

Trasy rowerowe

Mrzeżyno

Niewątpliwym atutem lokalizacji Mrzeżyna duża ilość tras rowerowych. Szczególnie piękna, krajobrazowa trasa Mrzeżyno-Karcino-Radzikowo-Dźwirzyno na której można podziwiać najpiękniejsze odmiany przyrody pomorza zachodniego na jednej trasie, a w drodze powrotnej pojechać przez wsie i zwiedzić stare kościółki

Wydma resort hotel mrzeżyno

Wyprawy na dorsza

Mrzeżyno

Morze Bałtyckie to idealne miejsce do rejsów na dorsza oraz innych zaskakujących morskich stworzeń. Jeśli nie masz z kim wybrać się na wyprawy wędkarskie bądź obawiasz się zbyt wysokich kosztów takiej przygody, mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Wydma resort hotel mrzeżyno

Ogrody Hortulus

Dobrzyca
Labirynt Grabowy

W Dobrzycy pod Koszalinem znajdują się Ogrody Hortulus Spectabilis, gdzie podziwiać można największy na świecie labirynt grabowy. Długość jego ścieżek ma ponad 3 km i czeka na śmiałków, pragnących odnaleźć drogę do wyjścia. Z wieży widokowej można nie tylko podziwiać panoramę, ale również udzielać wskazówek zagubionym w labiryncie.

Wydma resort hotel mrzeżyno

Kino Jantar

ul. Zabytkowa 2
Mrzeżyno

Ten rok w kinie to: pojedynek Batmana z Supermanem, powrót Matta Damona w roli Jasona Bourne’a, nowy „Tarzan”, przygody Bridget Jones i Ben Hura, bajka Spielberga, filmy Allena, Scorsese, Almodóvara i Smarzowskiego..

Wydma resort hotel mrzeżyno

Bastion

ul. Koszalińska
Kołobrzeg

Wyjątkowe miejsce, gdzie można kupić wszystko co związane z wojskowością i militariami –od oryginalnych guzików od mundurów, przez kolekcjonerskie modele broni, a nawet czołg! Oprócz zakupów można tu również miło spędzić czas i wybrać na przejażdżkę bojowym wozem

Wydma resort hotel mrzeżyno

Regionalne Centrum Kultury

ul. Solna 1
Kołobrzeg

To organizator życia kulturalnego i społecznego w Kołobrzegu. Działają tutaj grupy i zespoły o profilu muzycznym, teatralnym, recytatorskim, plastycznym, tanecznym. Wszystkie spotkania prowadzą wykwalifikowani instruktorzy.

Wydma resort hotel mrzeżyno

Pizzeria Capri

ul. Bałtycka 2
Mrzeżyno

Pizzeria w Mrzeżynie działa już 10 lat. Wyróżniamy się wysoką jakością produktów i niezmiennym smakiem prawdziwej włoskiej pizzy. Cały proces produkcji pizzy odbywa się na miejscu począwszy od produkcji ciasta do wypieku w profesjonalnym włoskim piecu szamotowym, stosujemy wyłącznie naturalne składniki.